Microchip Technology AT45D011-SC
Part No.:
AT45D011-SC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT45D011-SC.pdf
Description:
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 8SOIC
Comments
AT45D011-SC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FLASH
Technology:
FLASH
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
264 Bytes x 512 pages
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
15 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
15ms
Access Time:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TC)