Microchip Technology AT45DB081B-RC-2.5
Part No.:
AT45DB081B-RC-2.5
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT45DB081B-RC-2.5.pdf
Description:
IC FLASH 8MBIT SPI 15MHZ 28SOIC
Comments
AT45DB081B-RC-2.5 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FLASH
Technology:
FLASH
Memory Size:
8Mbit
Memory Organization:
264 Bytes x 4096 pages
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
15 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
14ms
Access Time:
Voltage - Supply:
2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TC)