Microchip Technology AT45DB161B-TI-2.5
Part No.:
AT45DB161B-TI-2.5
Package:
28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT45DB161B-TI-2.5.pdf
Description:
IC FLASH 16MBIT SPI 15MHZ 28TSOP
Comments
AT45DB161B-TI-2.5 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tray
Memory Size:
16Mbit
Memory Organization:
528 Bytes x 4096 pages
Clock Frequency:
15 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
14ms
Access Time:
Voltage - Supply:
2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TC)