Microchip Technology AT49F001NT-55PC
Part No.:
AT49F001NT-55PC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
32-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT49F001NT-55PC.pdf
Description:
IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32DIP
Comments
AT49F001NT-55PC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
32-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FLASH
Technology:
FLASH
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
50µs
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TC)