Microchip Technology AT49F001NT-55PI
Part No.:
AT49F001NT-55PI
Package:
32-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT49F001NT-55PI.pdf
Description:
IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32DIP
Comments
AT49F001NT-55PI Specifications
Package/Case:
32-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Write Cycle Time - Word, Page:
50µs
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TC)