Microchip Technology AT87LV52-16AI
Part No.:
AT87LV52-16AI
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT87LV52-16AI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Comments
AT87LV52-16AI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Series:
87LV
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Program Memory Type:
OTP Quick FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)