Atmel AT89C2051-12SU
Part No.:
AT89C2051-12SU
Manufacturer:
Atmel
Category:
Microcontrollers
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89C2051-12SU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Comments
AT89C2051-12SU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
89C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
12MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
LED
Number of I/O:
15
Program Memory Size:
2KB (2K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)