Atmel AT89LP213-20PU
Part No.:
AT89LP213-20PU
Manufacturer:
Atmel
Category:
Microcontrollers
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP213-20PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14DIP
Comments
AT89LP213-20PU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
89LP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
SPI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
2KB (2K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)