Atmel AT89LP214-20XU
Part No.:
AT89LP214-20XU
Manufacturer:
Atmel
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP214-20XU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14TSSOP
Shipping
Inventory:519
Comments
AT89LP214-20XU Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Speed:
20MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
2KB (2K x 8)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)