Atmel AT89LP216-20SU
Part No.:
AT89LP216-20SU
Manufacturer:
Atmel
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP216-20SU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 16SOIC
Comments
AT89LP216-20SU Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Bulk
Speed:
20MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Number of I/O:
14
Program Memory Size:
2KB (2K x 8)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)