Microchip Technology AT89LP3240-20MU
Part No.:
AT89LP3240-20MU
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP3240-20MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Comments
AT89LP3240-20MU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-VFQFN Exposed Pad
Series:
89LP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
38
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
8K x 8
RAM Size:
4.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)