Atmel AT89LP51RB2-20MU
Part No.:
AT89LP51RB2-20MU
Manufacturer:
Atmel
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP51RB2-20MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44VQFN
Shipping
Inventory:720
Comments
AT89LP51RB2-20MU Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
44-VFQFN Exposed Pad
Series:
89LP
Packaging:
Bulk
Speed:
20MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
40
Program Memory Size:
24KB (24K x 8)
RAM Size:
1.375K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 7x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)