Microchip Technology AT89LP51RC2-20AUR
Part No.:
AT89LP51RC2-20AUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP51RC2-20AUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Comments
AT89LP51RC2-20AUR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Series:
89LP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
40
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1.375K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 7x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)