Atmel AT89LP52-20JU
Part No.:
AT89LP52-20JU
Manufacturer:
Atmel
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP52-20JU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Comments
AT89LP52-20JU Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Packaging:
Bulk
Speed:
20MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)