Atmel AT89LP828-20MH
Part No.:
AT89LP828-20MH
Manufacturer:
Atmel
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP828-20MH.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Shipping
Inventory:189
Comments
AT89LP828-20MH Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Speed:
20MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Number of I/O:
30
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)