Atmel AT89LP828-20PU
Part No.:
AT89LP828-20PU
Manufacturer:
Atmel
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LP828-20PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Comments
AT89LP828-20PU Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
89LP
Packaging:
Bulk
Speed:
20MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
30
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)