Atmel AT89LS51-16JU
Part No.:
AT89LS51-16JU
Manufacturer:
Atmel
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LS51-16JU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44PLCC
Comments
AT89LS51-16JU Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Series:
89LS
Packaging:
Bulk
Speed:
16MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
4KB (4K x 8)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 4V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)