Microchip Technology AT89LV52-12PC
Part No.:
AT89LV52-12PC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT89LV52-12PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Comments
AT89LV52-12PC Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
89LV
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Speed:
12MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C