Microchip Technology AT90PWM216-16SUR
Part No.:
AT90PWM216-16SUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT90PWM216-16SUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24SOIC
Comments
AT90PWM216-16SUR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
AVR® 90PWM Lighting
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
19
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)