Microchip Technology AT90PWM2B-16SU
Part No.:
AT90PWM2B-16SU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT90PWM2B-16SU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SOIC
Comments
AT90PWM2B-16SU Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
Speed:
16MHz
Number of I/O:
19
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)