Atmel AT90PWM81-16SN
Part No.:
AT90PWM81-16SN
Manufacturer:
Atmel
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT90PWM81-16SN.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
Comments
AT90PWM81-16SN Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Bulk
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
Number of I/O:
16
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)