Atmel AT90USB82-16MU
Part No.:
AT90USB82-16MU
Manufacturer:
Atmel
Category:
Microcontrollers
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT90USB82-16MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Shipping
Inventory:105
Comments
AT90USB82-16MU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® 90USB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)