Microchip Technology AT91M40800-33AI
Part No.:
AT91M40800-33AI
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT91M40800-33AI.pdf
Comments
AT91M40800-33AI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
100-LQFP
Series:
AT91
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM7®
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
EBI/EMI, UART/USART
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)