Atmel AT91M40800-33AU-999
Part No.:
AT91M40800-33AU-999
Manufacturer:
Atmel
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT91M40800-33AU-999.pdf
Shipping
Inventory:300
Comments
AT91M40800-33AU-999 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
100-LQFP
Series:
AT91
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM7®
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
EBI/EMI, UART/USART
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)