Abracon LLC ATCC-211A-004-107M-T
Part No.:
ATCC-211A-004-107M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 20% 4V 1206
Comments
ATCC-211A-004-107M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ATCC-211
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)