Abracon LLC ATCC-211A-016-475M-T
Part No.:
ATCC-211A-016-475M-T
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1206
Comments
ATCC-211A-016-475M-T Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)