Microchip Technology ATMEGA128-16AN
Part No.:
ATMEGA128-16AN
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA128-16AN.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Comments
ATMEGA128-16AN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-TQFP
Series:
AVR® ATmega
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)