Microchip Technology ATMEGA16-16AQR
Part No.:
ATMEGA16-16AQR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA16-16AQR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Comments
ATMEGA16-16AQR Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)