Microchip Technology ATMEGA162-16AC
Part No.:
ATMEGA162-16AC
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA162-16AC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Comments
ATMEGA162-16AC Specifications
Package/Case:
44-TQFP
Packaging:
Tray
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Number of I/O:
35
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C