Microchip Technology ATMEGA162-16MC
Part No.:
ATMEGA162-16MC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA162-16MC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Comments
ATMEGA162-16MC Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Number of I/O:
35
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C