Microchip Technology ATMEGA162-16PC
Part No.:
ATMEGA162-16PC
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA162-16PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Comments
ATMEGA162-16PC Specifications
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Number of I/O:
35
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C