Atmel ATMEGA162-16PU
Part No.:
ATMEGA162-16PU
Manufacturer:
Atmel
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA162-16PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Shipping
Inventory:407
Comments
ATMEGA162-16PU Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Number of I/O:
35
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)