Microchip Technology ATMEGA164P-20MQ
Part No.:
ATMEGA164P-20MQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA164P-20MQ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Comments
ATMEGA164P-20MQ Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)