Microchip Technology ATMEGA164PV-10PQ
Part No.:
ATMEGA164PV-10PQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA164PV-10PQ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Comments
ATMEGA164PV-10PQ Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)