Microchip Technology ATMEGA165P-16MU
Part No.:
ATMEGA165P-16MU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA165P-16MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Comments
ATMEGA165P-16MU Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART, USI
Number of I/O:
54
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)