Microchip Technology ATMEGA168P-20MUR
Part No.:
ATMEGA168P-20MUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA168P-20MUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Comments
ATMEGA168P-20MUR Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
23
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)