Microchip Technology ATMEGA168PV-10MUR
Part No.:
ATMEGA168PV-10MUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA168PV-10MUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Comments
ATMEGA168PV-10MUR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® ATmega
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)