Atmel ATMEGA168PV-10PU
Part No.:
ATMEGA168PV-10PU
Manufacturer:
Atmel
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA168PV-10PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP
Comments
ATMEGA168PV-10PU Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
23
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 6x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)