Microchip Technology ATMEGA16M1-15AZ
Part No.:
ATMEGA16M1-15AZ
Package:
32-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA16M1-15AZ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Comments
ATMEGA16M1-15AZ Specifications
Package/Case:
32-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
EEPROM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)