Microchip Technology ATMEGA32-16AQR
Part No.:
ATMEGA32-16AQR
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA32-16AQR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Comments
ATMEGA32-16AQR Specifications
Package/Case:
44-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)