Microchip Technology ATMEGA325P-20MUR
Part No.:
ATMEGA325P-20MUR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA325P-20MUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
Comments
ATMEGA325P-20MUR Specifications
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART, USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)