Microchip Technology ATMEGA3290PV-10AU
Part No.:
ATMEGA3290PV-10AU
Package:
100-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA3290PV-10AU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
Comments
ATMEGA3290PV-10AU Specifications
Package/Case:
100-TQFP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART, USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
69
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)