Atmel ATMEGA48-20PI
Part No.:
ATMEGA48-20PI
Manufacturer:
Atmel
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA48-20PI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Shipping
Inventory:950
Comments
ATMEGA48-20PI Specifications
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 6x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)