Atmel ATMEGA48P-20MMU
Part No.:
ATMEGA48P-20MMU
Manufacturer:
Atmel
Category:
Microcontrollers
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA48P-20MMU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN
Comments
ATMEGA48P-20MMU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Atmel
Package/Case:
28-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® ATmega
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)