Atmel ATMEGA48V-10PI
Part No.:
ATMEGA48V-10PI
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA48V-10PI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Comments
ATMEGA48V-10PI Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Speed:
10MHz
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 6x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)