Microchip Technology ATMEGA64-16MUR
Part No.:
ATMEGA64-16MUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA64-16MUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN
Comments
ATMEGA64-16MUR Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
16MHz
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)