Microchip Technology ATMEGA644-20PU
Part No.:
ATMEGA644-20PU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA644-20PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Comments
ATMEGA644-20PU Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Speed:
20MHz
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)