Atmel ATMEGA644P-20AQ
Part No.:
ATMEGA644P-20AQ
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA644P-20AQ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Shipping
Inventory:499
Comments
ATMEGA644P-20AQ Specifications
Package/Case:
44-TQFP
Packaging:
Bulk
Speed:
20MHz
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)