Atmel ATMEGA8535-16JU
Part No.:
ATMEGA8535-16JU
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA8535-16JU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Shipping
Inventory:498
Comments
ATMEGA8535-16JU Specifications
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Packaging:
Bulk
Speed:
16MHz
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)