Atmel ATMEGA88PV-10PU
Part No.:
ATMEGA88PV-10PU
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ATMEGA88PV-10PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Comments
ATMEGA88PV-10PU Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Speed:
10MHz
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 6x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)